Βιωματικό εργαστήριο από το κέντρο πρόληψης Ημαθίας Πρόσβαση με θέμα «Ενημερώνομαι για το ΑΛΚΟΟΛ και το Κάπνισμα»

Στις 21/05/2024 πραγματοποιήθηκαν βιωματικά εργαστήρια με θέμα την Εξάρτηση από τσιγάρο και αλκοόλ στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας στις τάξεις ΣΤ1 και ΣΤ2. Με τους μαθητές έγινε συζήτηση σχετικά με τη σημασία της λέξης «Εξάρτηση» και πιο συγκεκριμένα την εξάρτηση από το τσιγάρο και το αλκοόλ. Συζητήθηκαν τα αίτια που οδηγούν κάποια άτομα στο αλκοόλ και στο τσιγάρο, καθώς και οι επιπτώσεις που μπορεί να επιφέρει στη ψυχολογία αλλά και στο σώμα του ανθρώπου. Για να γίνει κατανοητό αυτό, οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες, τους δόθηκε σε φωτοτυπία το ανθρώπινο σώμα και τους ζητήθηκε να αντιστοιχίσουν την κάθε επίπτωση στο αντίστοιχο όργανο του σώματος το οποίο επηρεάζει. Κλείνοντας τη συνάντηση τα παιδιά σκέφτηκαν τρόπους αντίστασης στην υιοθέτηση βλαπτικών για την υγεία τους συμπεριφορών.Ευχαριστούμε την Διευθύντρια, τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές για την ενεργό συμμετοχή τους στην διαδικασία.
(ανάρτηση από τη σελίδα της πρόσβασης στο facebook)