ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΤΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2018-2019

ΘΕΜΑ : «ΕΓΓΡΑΦΕΣ  ΜΑΘΗΤΩΝ  Α΄ ΤΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2018-2019»

ΣΧΕΤ. :  1.Οι διατάξεις του Π.Δ. 79/2017 (ΦΕΚ 109/Α/1-8-2017)                                                                                                               2.Οι με αρ. πρωτ. Φ.6/65740/Δ1/25-4-2018 και Φ.6/65742/Δ1/25-4-2018 εγκύκλιοι του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Λαμβάνοντας υπόψη τις διατάξεις του Π.Δ. 79/2017 και τις παραπάνω σχετικές εγκυκλίους του ΥΠ.Π.Ε.Θ., σας ανακοινώνουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών στην Α΄ τάξη στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2018–2019 θα πραγματοποιηθούν από 2 έως και 18 Μαΐου 2018.

Στις υπόλοιπες τάξεις οι μαθητές εγγράφονται αυτεπάγγελτα, μετά την έκδοση των αποτελεσμάτων.

Στην Α’ τάξη Δημοτικού θα εγγραφούν όσα παιδιά συμπληρώνουν μέχρι 31.12.2018 ηλικία έξι (6) ετών, δηλαδή όσα γεννήθηκαν από 01.01.2012 μέχρι 31.12.2012, προσκομίζοντας τα παρακάτω απαραίτητα δικαιολογητικά εγγραφής στο Σχολείο τις εργάσιμες ημέρες 12.00μ.μ.-13.15μ.μ..:

• α. Πιστοποιητικό Γέννησης Δήμου ή Κοινότητας, για την εγγραφή του μαθητή στα οικεία μητρώα ή δημοτολόγια. Επισημαίνεται ότι δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από το Σχολείο.
  • β. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  • γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, (Α.Δ.Υ.Μ.)
  • δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή, η οποία θα πρέπει να είναι εντός των ορίων της σχολικής περιφέρειας (άρ. 5, ΠΔ 79/2017), όπως Υπεύθυνη Δήλωση του γονέα ή κηδεμόνα, συμβόλαιο κατοικίας, λογαριασμοί ΔΕΗ, ΟΤΕ κ.ά.
  • ε. Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

Το Πιστοποιητικό Φοίτησης στο νηπιαγωγείο εκδίδεται με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων (15 Ιουνίου 2018) και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο εγγραφής του μαθητή.

Μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του «Πιστοποιητικού φοίτησης», το νηπιαγωγείο εκδίδει «Βεβαίωση Φοίτησης» η οποία θα προσκομιστεί από τον γονέα ή τον κηδεμόνα του μαθητή για την εγγραφή του στο δημοτικό.

Σύμφωνα με τις παρ. 9, 10 και 11, του αρ.7 του ΠΔ 79/2017 (ΦΕΚ 109/Α/1-8-2017) οι προερχόμενοι από σχολεία του εξωτερικού, Έλληνες ή αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται στην αριθμητικά αντίστοιχη τάξη, εφόσον έχουν τη νόμιμη ηλικία που ισχύει στην Ελλάδα ή σε μικρότερη, αν οι γονείς/κηδεμόνες το ζητήσουν με σχετική δήλωση. Οι αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται στην Α΄ τάξη με ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό επίσημα μεταφρασμένο. Στις υπόλοιπες τάξεις εγγράφονται καταθέτοντας τον Τίτλο ή το Αποδεικτικό Μετεγγραφής ή τη Βεβαίωση Φοίτησης.

• στ. Αίτηση-Υπεύθυνη δήλωση του γονέα με όλα τα απαραίτητα στοιχεία του και στην οποία θα αναγράφεται ότι δεν έχει εγγράψει το παιδί του σε άλλο Σχολείο και ότι αναλαμβάνει την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του.

Εκπρόθεσμες εγγραφές δε θα πραγματοποιηθούν.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στο Γραφείο του Διευθυντή τις εργάσιμες ημέρες 12.00μ.μ.-13.15μ.μ..

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΙΩΑΝΝΗΣ  ΜΟΥΤΑΦΙΔΗΣ