Ολοήμερο Πρόγραμμα 2023-2024 (Εγγραφές-Λειτουργία)

ΑΙΤΗΣΕΙΣ

Οι μαθητές/τριες εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους από την Τετάρτη 3 Μαΐου έως και την Τετάρτη 17 Μαΐου 2023.

Μπορείτε να κατεβάσετε την Αίτηση – Δήλωση Εγγραφής στο Ολοήμερο ή να την ζητήσετε από το Σχολείο.

Γίνονται δεκτές όλες ανεξαιρέτως οι αιτήσεις για φοίτηση στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, χωρίς προϋποθέσεις.

Σε περίπτωση υποβολής εκπρόθεσμης αίτησης εγγραφής στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, μετά τη λήξη του διδακτικού έτους, απαιτείται η γραπτή έγκριση της Διευθύντριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας.

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ

Η αποχώρηση των μαθητών του Ολοήμερου Προγράμματος πραγματοποιείται στις 16:00.

Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών/τριών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος (15:00), εφόσον κατατεθεί σχετική ενυπόγραφη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων.

(Η ώρα αποχώρησης ισχύει για όλη τη διάρκεια λειτουργίας του Ολοήμερου)

ΠΡΩΙΝΗ ΖΩΝΗ

Μπορεί να συγκροτηθεί τμήμα Πρωινής Ζώνης (7:00- 8:00), για υποδοχή (7:00- 7:15) και ώρα εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων (7:15- 8:00), αν διαπιστωθεί σχετική ανάγκη. Στο τμήμα αυτό, δικαίωμα συμμετοχής έχουν μαθητές οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι και φοιτούν στο Ολοήμερο Πρόγραμμα.

ΔΙΑΚΟΠΗ ΦΟΙΤΗΣΗΣ

Η φοίτηση των μαθητών/τριών του Ολοήμερου Προγράμματος και της Πρωινής Ζώνης διακόπτεται όταν:

α) ο μαθητής συμπληρώσει 15 συνεχόμενες απουσίες, οι οποίες δεν δικαιολογούνται από ιατρική γνωμάτευση,

β) όταν ο γονέας/κηδεμόνας ζητήσει τη διακοπή της φοίτησης με γραπτή αίτησή του και

γ) όταν ο γονέας/κηδεμόνας δεν επικαιροποιήσει την εγγραφή του μαθητή κατά το β΄ 15/νθήμερο του Νοεμβρίου και το α΄ 15/νθήμερο του Φεβρουαρίου.