Επίσκεψη στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας (NOESIS)

Οι μαθητές και μαθήτριες των Γ´και Δ΄τάξεων του Σχολείου μας επισκέφτηκαν το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας (NOESIS),το σημαντικότερο τεχνολογικό μουσείο στην Ελλάδα. Ιδρύθηκε το 1978 ως Τεχνικό Μουσείο Θεσσαλονίκης. Εκει ξεναγήθηκαν στις εκθέσεις του Μουσείου , όπου αρχικά είδαν εκθέματα σχετικά με την αρχαία ελληνική επιστήμη και τεχνολογία κι έπειτα περιηγήθηκαν ανάμεσα στα πιο γνωστά μοντέλα αυτοκινήτων των βιομηχανιών: Ford, Volkswagen, Porsche, MINI, όπου τα βλέμματα έκλεψε ο αγαπημένος «σκαραβαίος». Φυσικά, οι μαθητές περιηγήθηκαν και στο Τεχνοπάρκο, το οποίο με τα διαδραστικά παιχνίδια του μαγεύει μικρούς και μεγάλους, ξεγελώντας τους, χρησιμοποιώντας νόμους και κανόνες της Φυσικής. Ήταν μια όμορφη εμπειρία γεμάτη ενδιαφέρουσες εικόνες και γνώσεις.