«Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση 2015»

Στα πλαίσια του προγράμματος «Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση 2015» των Μ.Κ.Ο. ActionAid και Παγκόσμιας Εκστρατείας για την Εκπαίδευση (Global Campaign for Education), όπου προωθείται η Εκπαίδευση για Όλους ως βασικό ανθρώπινο δικαίωμα και κινητοποιείται η κοινή γνώμη με σκοπό να ασκηθεί πίεση στις κυβερνήσεις και τη διεθνή κοινότητα , η Β΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε σχετικές δράσεις.

Οι μαθητές διάβασαν ιστορίες και ταξίδεψαν στον κόσμο με όχημα βιβλία, μολύβια και εικόνες. Στα πλαίσια της βασικής δραστηριότητας «Λέω τη λέξη που θα ταξιδέψει» τα παιδιά δημιούργησαν τη δική τους λέξη. Σχημάτισαν γράμματα, χρωμάτισαν, ζωγράφισαν σ? αυτά και έγραψαν τα ονόματά τους. Στη συνέχεια τα παιδιά φωτογραφήθηκαν με τη λέξη που δημιούργησαν ώστε αυτή να ταξιδέψει μαζί με τις λέξεις των άλλων σχολείων.

Η δράση υλοποιήθηκε με στόχο την ευαισθητοποίηση όλων των εκπροσώπων διεθνών οργανισμών και τοπικών αρχών και να αποτελέσει ύψιστη προτεραιότητα η φοίτηση όλων των παιδιών του κόσμου στην εκπαίδευση.

Η δική μας λέξη που ταξιδεύει:
«Εάν όλοι πηγαίναμε σχολείο, ο κόσμος θα ήταν πιο? ΠΑΡΑΜΥΘΕΝΙΟΣ»

IMG_1865IMG_1864 IMG_1867IMG_1863IMG_1862IMG_1866IMG_1861IMG_1873 IMG_1872IMG_1871 IMG_1869IMG_1868