Αποκριάτικες εκδηλώσεις 2017

Η αποκριάτικη γιορτή του 4ου 12/θέσιου Δημοτικού Σχολείου Αλεξάνδρειας.

Με τη στήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου καθώς και την καθοδήγηση του Δ/ντή του Σχολείου και τη βοήθεια όλων των εκπαιδευτικών, διοργανώθηκαν και φέτος στο 4ο 12/θέσιο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας αποκριάτικες γιορταστικές εκδηλώσεις, αναβιώνοντας το παραδοσιακό έθιμο του «Τσικνίσματος».
Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν με μια σειρά από διασκεδαστικά παραδοσιακά παιχνίδια συνοδευόμενα από τραγούδια της αποκριάς με τη συμμετοχή όλων των μαθητών του Σχολείου, που κράτησαν αμείωτο το κέφι για πολλή ώρα.
Η αποκριάτικη γιορτή έγινε στο προαύλιο του Σχολείου με τα παιδιά ντυμένα μασκαράδες, προσφέροντας τους σάντουιτς με σουβλάκια και διάφορα εδέσματα και κεράσματα που ετοίμασαν οι γονείς των μαθητών σε ένα χορταστικό και νόστιμο μπουφέ.
Για μία ακόμη φορά φάνηκε ότι οι μαθητές, οι εκπαιδευτικοί και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μπορούν και συνεργάζονται για να διοργανώνουν επιτυχημένες εκδηλώσεις.