Υγιή στάση σώματος. Υλοποίηση δράσης σε συνεργασία με το Κέντρο Υγείας Αλεξάνδρειας

Την Δευτέρα 11 Μαρτίου 2024, στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας και σε συνεργασία με το Κέντρο Υγείας Αλεξάνδρειας πραγματοποιήθηκε δράση ενημέρωσης και  ευαισθητοποίησης για τους μαθητές των τάξεων Γ΄ και  Δ΄  του σχολείου μας  με θέμα: «Υγιή Στάση Σώματος – Βάδιση».
Η Φυσικοθεραπεύτρια του Κέντρου Υγείας Αλεξάνδρειας, κ. Δήμητρα Διάλλα  μίλησε για την  υγιή στάση του σώματος , αναπτύσσοντας  με βιωματικό τρόπο το τι πρέπει να κάνουν  οι μαθητές/τριες ώστε να προφυλάξουν το σώμα τους από μυοσκελετικά ανεπιθύμητα προβλήματα, κατανοώντας ταυτόχρονα πως  η σωστή στάση του σώματος και η άσκηση  έχουν σημαντικό αντίκτυπο στη συνολική υγεία και ευεξία μας.

Η   Διευθύντρια  του Σχολείου
Μαρία  Κιρκιλιανίδου