Διαδίκτυο, Κινητά τηλέφωνα, Σχολικός Εκφοβισμός

Την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024, οι μαθητές των τμημάτων Ε1, Ε2, Στ1 και Στ2 ενημερώθηκαν από στελέχη της ΕΛΑΣ για τα κινητά τηλέφωνα, το διαδίκτυο και τον σχολικό εκφοβισμό. Όσον αφορά τα δύο πρώτα οι μαθητές πληροφορήθηκαν τα θετικά και τα αρνητικά, τους σωματικούς και ψυχικούς κινδύνους που ελλοχεύουν από τη χρήση τους αλλά και τους τρόπους αντιμετώπισής τους. Στη συνέχεια αναφέρθηκαν στον σχολικό εκφοβισμό. Πώς μπορεί να εμφανιστεί, τι πρέπει να κάνουν οι μαθητές για να προφυλάξουν τους εαυτούς τους αλλά και τους συμμαθητές τους. Έκαναν πολλές ερωτήσεις στους αστυνομικούς, ενώ κατέληξαν στο συμπέρασμα πως πρέπει να μιλάνε σε μεγαλύτερους ( γονείς – δασκάλους), ή σε πιο ειδικούς για να τους βοηθήσουν.